fbpx

Naszym celem jest propagowanie i realizowanie terapii wg Stosowanej Analizy Zachowania (terapia behawioralna), ale co to właściwie oznacza ?

 

Specyfika zaburzeń funkcjonowania dzieci ze spektrum autyzmu, dotyczy przede wszystkim sfery kontaktów społecznych i komunikacji. Stanowi ogromne wyzwanie dla rodziców, nauczycieli i terapeutów. Wiele tradycyjnych form oddziaływania terapeutycznego okazuje się nieskutecznych w zetknięciu z tak szerokim zakresem deficytów rozwojowych. Obecnie najlepsze rezultaty (o czym świadczą obiektywne badania) przynosi wyżej wspomniana, intensywna terapia behawioralna, oparta o założenia współczesnej teorii uczenia się.

Behawioralny proces terapeutyczno – edukacyjny polega na kształtowaniu u dziecka jak największej ilości zachowań adaptacyjnych, które rozwiną jego niezależność i umożliwią mu efektywne funkcjonowanie w środowisku. Drogą do tego celu jest systematyczne wzmacnianie (nagradzanie) coraz bardziej zbliżonych do docelowych form zachowania. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu ważnych dla dziecka wzmocnień (nagród).

W terapii behawioralnej istotne jest ścisłe kontrolowanie sytuacji, w których zachowanie przebiega. Oznacza to, że należy w odpowiedni sposób wydawać polecenia. Kontrolowanie sytuacji polega na umiejętnym wprowadzaniu i wycofywaniu różnorodnych podpowiedzi (manualnych, wizualnych, werbalnych, itp.). Temu samemu celowi służy wprowadzanie do środowiska terapeutycznego wyraźnej struktury czasowo – przestrzennej.

Prowadząc terapię z dziećmi ze spektrum autyzmu konieczne jest rozbijanie umiejętności złożonych na bardzo drobne elementy składowe, z których każdy musi być uczony oddzielnie. Natomiast nowe umiejętności są dokładane do już istniejących (opanowanych). Z tego powodu Lovaas i Smith porównali nauczanie dzieci z autyzmem do budowania piramid.

Ostatecznym celem terapii jest nauczenie dziecka jak uczyć się od normalnego środowiska i jak oddziaływać na to środowisko, aby konsekwentnie przynosiło pozytywne rezultaty dziecku, jego rodzinie i innym ludziom.

Jeśli macie jakieś pytania co do powyższego artykułu dajcie nam znać – na pewno na pytania odpowiemy !

Bibliografia

Lovaas, O. I., Smith, T. (1989). “A comprehensive behavioral theory of autistic children: Paradigm for research and treatment, Journal of Behavior Therapy and Experimental Psychiatry”

–  Lovaas, O. I., (1993). “Nauczanie dzieci niepełnosprawnych umysłowo. Warszawa: WSiP.”

2
Dodaj komentarz

Please Login to comment
2 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Alicja

Czy metodą Stosowanej Analizy Zachowania można wyeliminować/zlikwidować zachowania niepożądane? Forma nagród świetnie się sprawdza w motywacji i podkreśleniu zachowania/nowych umiejętności ale jak tą metodę odnieść do agresji i autoagresji? Jeżeli dziecko wyraża swoje emocje poprzez agresję, zachowuje się źle czy jest w tej metodzie sposób na jej wykorzystanie? Jak pracować z dzieckiem w domu, aby zachowań niepożądanych było jak najmniej.

Badania pokazują , że z pewnością można zmniejszyć ich natężenie i częstotliwość. Natomiast , kluczem do wszystkiego jest komunikacja, nie ma znaczenia czy werbalna czy alternatywna. I wokół tego budowałabym terapię, To tak ogólnie.